Ako je plážový volejbal odlišný od klasického

Každý vie, že volejbal je hra amerického pôvodu. Jeho vynález ohlásil učiteľ telesnej výchovy William J. Morgan v roku 1895.

Táto hra zaberá jednu z prvých pozícií na svete v popularite, hrá asi miliardu ľudí na amatérskej úrovni. Existuje mnoho druhov volejbalu, pozrime sa na príklad jeho klasickej podoby a jednej z vetiev - plážový volejbal, ktorý je súčasťou programu olympijských hier.

Klasický volejbal

Klasická hra sa zúčastňuje dvojica 6-členných tímov. Volejbalové ihrisko, merajúce18 x 9 metrov , je rozdelené do 6 sektorov a každý účastník zaujme svoje miesto. V centre, v súlade s pohlavím, je zriadená mriežka, pre mužov, výška roštu je zvyčajne 2 m 43 cm, a pre ženy 2 m 24 cm. okolo rámu.

Volejbal

Ihneď po všeobecnom pozdrave sa zahrá súdy a právo na prvé podanie. Prvé podanie sa musí uskutočniť v priebehu prvých piatich sekúnd po zapísknutí rozhodcu, ak sa tak nestane, lopta je správne odovzdaná súperovi, ktorý tiež získa jeden bod. Tím, ktorý prechádza loptou, by mal prejsť najviac 3 dotyky. Ak lopta vypadne, bod sa pridá prijímajúcemu tímu. Pri skórovaní družstva má ten istý hráč právo podať podanie.

Lopta je zvyčajne prijímaná hráčmi, ktorí zaberajú chrbátpozície. Je prísne zakázané držať loptu v rukách. Útočiace útoky sú priame aj vedľajšie, t.j. v pravom alebo ľavom rohu poľa sú tiež tzv. podvodné útoky. Hráči môžu tiež blokovať, t.j. zabrániť prenosu hracej gule cez sieť na ľubovoľnú časť vášho tela. Môže sa konať buď samostatne, alebo skupinou hráčov, ale iba dvaja, traja a štyria hráči sú oprávnení ju vykonávať.

Hra sa skladá z 5 hier a je až 25 bodov. To môže tiež skončiť čoskoro s veľkou medzeru 2 alebo viac hier. Posledná piata hra sa nazýva časová prestávka, skóre dosahuje až 15 bodov, akonáhle skóre dosiahne 8 bodov - tímy menia miesto konania.

Volejbal na pláži

Ide o hru cez sieť na piesočnatej platforme. Dva tímy si navzájom konkurujú, každá sa skladá z 2 ľudí. Ich cieľom je nasmerovať loptu tak, aby pristála na súperovom poli, pričom nedovoľuje pristátie na jeho území.

Tím má právo dotknúť sa lopty len trikrát pred tým, ako sa vráti do poľa súpera, v prípade porušenia bude stratený bod. Je zakázané zasiahnuť loptu dvakrát za sebou, pričom ho porazíte ľubovoľnou časťou tela. Bod sa tiež stratí, ak je lopta mimo čiary poľa alebo ak sa dotkne siete. Je to vždy tím, ktorý predtým získal bod. V každom tíme sa striedavo podávajú hráči, ale každý z nich pokračuje v službe, kým ho tím nestratí.Povolené ako otvorené dlane a predlaktia, dole alebo hore, podľa potreby. Zarobí len bod
tím, ktorý slúži. Ak družstvo vyhrá remízu, získa bod, a ak obranné družstvo získa právo na podanie.

Hra je obmedzená na tri hry, každá až do 21 bodov, uprostred každej hry hráči menia podložky (to je spôsobené tým, že tím so slnkom má výhodu), hráči musia hrať naboso.

Rozdiely

A teraz sa podrobne pozrieme na rozdiely medzi plážovým a klasickým volejbalom:

1. Veľkosť klasického volejbalového ihriska je spravidla väčšia a je 18 x 9, pole má rovnobežné línie útoku, ktoré sú tri metre od siete, hráči, ktorí obsadzujú zadné pozície, nemajú právo prekročiť ich pri podávaní. Pláž platforma je 16 x 8, hráči môžu ihrisko z akéhokoľvek miesta poľa, pretože neexistujú žiadne línie útoku na to.
  2. Lopta používaná na plážový volejbal má nižší tlak na dlhšie držanie vo vzduchu.
  3. V klasickom volejbale je na každej platforme 6 hráčov, z ktorých každá má svoju vlastnú pozíciu. Na pláži - na každej časti poľa sú 2 osoby, ktoré nemajú svoju pozíciu, je tu len pravá a ľavá strana.
  4. Klasická volejbalová hra sa skladá z 5 sád. Prvý tím s 25 bodmi vyhráva set, v prípade víťazstva troch sád v rade, tím automatickysa stáva víťazom. V prípade skóre 2 - 2 sa uskutoční piata prestávka, skóre sa udržiava až na 15 bodov. Zmena stránky je po každej sade. Pri plážovom volejbale 3 súpravy musí družstvo získať 21 bodov na získanie víťazstva v sete, v prípade potreby držať tretiu časovú prestávku, sa skóre udržiava až na 15 bodov.
  5. Samotný plážový volejbal je oveľa zložitejší ako klasický, od prispôsobenia sa podmienkam životného prostredia až po skutočnosť, že každý hráč je vozeň, ktorý môže hrať ako v obrane, tak aj v útoku, môže správne položiť blok a dať svojmu partnerovi dobrú prihrávku.